Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği

Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği, 1999 Marmara depremi sonrasında deprem bölgesinde birlikte çalışmış, aralarında Zafer Kıraç’ın da bulunduğu bir grup gönüllü tarafından 2000 yılında kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. Deprem bölgesindeki faaliyetlerinin hemen ardından, ilk yıllarında Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde risk altındaki çocuklara yönelik çalışmalar yürütmeye başlamıştır. 

SKYGD, ilk yıllarında ağırlıklı olarak eğitmen eğitimi; Diyarbakır’da, İstanbul ve İzmit’te sokakta çalışan çocuklara yönelik sanat atölyeleri, gönüllü-abla abi, okuma evi, eğitime geri dönüş ve gezici mahalle programlarını yürütmüştür. 2001 yılında Diyarbakır’da Sur Belediyesi ile birlikte Diyarbakır’ın ilk ve bugüne kadar tek çocuk şenliğini düzenlemiştir. 2002 yılında Diyarbakır’da sokakta çalışan çocuklara yönelik ilk okuma evini açmıştır. Yine 2002 yılında Diyarbakır’da Ben u Sen mahallesinde ilk gezici mahalle atölyelerini düzenlemiştir. 

SKYGD, sonraki yıllarda çalışma alanını genişleterek farklı dezavantajlı grupları da çalışma alanına dahil etmiştir. Bunlar arasında engelli bireyler, mahpuslar, ruh sağlığı sorunu yaşayan bireyler ve mülteciler yer almaktadır. 2007 yılından itibaren uluslararası projelere de dahil olan SKYGD, şu anda farklı ülkelerden ortak kuruluşlarla çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Dernek farklı gruplarla çalışmaya devam etmekle birlikte, 2013 yılından itibaren yoğun ihtiyaç ve talepleri karşılayabilmek adına çeşitli şehirlerde ve kamplarda mültecilerle çalışmaya başlamıştır.