çocuklar

Muhammed’le ve Hasan’la Taksim’de karşılaştık, biri 17 diğeri 10 yaşında. Biri Afganistan’dan gelmiş mülteci bir çocuk; diğeri de Taksim’in arka sokaklarında yaşayan Türkiyeli bir başka çocuk. İkisi de evdeki nüfusun geri kalanına bakmak için, eğitim haklarından vazgeçmek zorunda bırakılmışlar.

Muhammed ve Hasan’la dün karşılaştık. Birleşmiş Milletler tarafından çocukların haklarını gündeme taşımak ve çözüm üretmek için, 1989 yılından itibaren her 20 Kasım’da kutlanan “Dünya Çocuk Hakları Günü”nde yani.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bir kutlamadan ziyade çocukların mahrum bırakıldığı hakları, maruz bırakıldıkları istismarları hatırlamak – hatırlatmakla geçiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı 2017 yıl sonu örgün eğitim verilerine göre 935 bin 832’si kız çocuğu; 1 milyon 38 bin 42’si oğlan çocuğu olmak üzere, toplam 1 milyon 973 bin 874 çocuk eğitim hakkından yararlanamıyor.

Disk/Genel İş Sendikası’nın 2017 yılı “Emek Araştırmaları/Türkiye’de Çocuk Olmak” raporuna göre ise Türkiye’de 2 milyonu aşkın çocuk işçi bulunuyor. Ancak Türkiye İstatistik Kurumu’na göre rakam daha az. TÜİK’e göre Türkiye’de 6-18 yaş arasında ekonomik faaliyette bulunan 893 bin çocuğun yüzde 44’ü mevsimlik tarım işinde çalışıyor. Bu 393 bin çocuğun yarısı okula gitmeyip haftada 40 saatten fazla çalışıyor.