Başlık

Eşitlik Kampanyası’nın finalini, Eşitlik Festivali ile  İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Sivil toplum örgütleri ile toplumun farklı kesimlerini buluşturacak olan festival, 2 gün sürecek ve genelinde “eşitlik ve ayrımcılık” teması üzerinde duracak. Kültürel ve sanatsal etkinliklerin düzenleneceği festival; fotoğraf, afiş, video vb. eserlerden oluşan bir sergiden, kısa ve uzun metrajlı film gösterimlerinden, performans ve konser gibi aktivitelerden oluşan festival programında ayrıca projeye ait çıktıların sunumları ve atölyeler de yer alacaktır. Proje kapsamında yer alan grafik ve kısa film yarışmalarına katılmış eserlerin gösterimi de yapılacaktır.

Festival boyunca, eşitlik fikrini ve ayrımcılığı hep birlikte, yeniden düşünmeyi hedefliyoruz.

1000 kişiyi ağırlamayı öngördüğümüz festival süresince üniversite öğrencilerinin ve kulüplerinin, genç sanat topluluklarının etkin işbirliğinden de yararlanacağız. Proje, festivaldeki etkileşimleri yansıtacak ve ortaya çıkan sonucu belgeleyecek bir  e-kitab ve dokümantasyon film de içermektedir.

Festivali neden yapıyoruz?

Eşitlik Festivali’ni, kültür ve sanat etkinlikleri yoluyla, risk altındaki grupların gündelik hayatta maruz kaldığı ayrımcılık hakkında farkındalık yaratmak; özellikle gençlerin insan hakları ve eşitlik platformlarına katılmalarını teşvik etmek ve topluma “eşitlik”in kendileri için önemli ve pozitif bir değer olduğunu anlatabilmek amacıyla yapıyoruz.