İnsan Haklarına Eşit Erişim Kampanyası Grafik Tasarım Yarışması

“Haklar Eşittir Eşitlik Haktır”

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen Eşit Haklar İçin İzleme DerneğiSosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği ve Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği ortaklığında yürütülen İnsan Haklarına Eşit Erişim İçin Kampanya projesi, hak temelli bir eşitlik anlayışının toplum tarafından içselleştirilmesini amaçlıyor.

Sanatsal üretim, gücünü diğer ifade biçimlerinden farklı olarak sınırsız bir ifade olanağı yaratmasından alır. Bu tür bir özgürlük alanı, bir toplumda farklı seslerin duyulması açısından, ifade özgürlüğünün teminatıdır. Proje kapsamında düzenlenen ve ayrımcılıkla mücadelede sanatın dönüştürücü gücünden beslenmeyi öngören grafik tasarım yarışması, Türkiye’de insan hakları aktivizminin devamlılığını ve  hak temelli sivil topluma duyulan ilginin artmasını amaçlıyor.

 “Ayrımcılık” teması üzerine düzenlenen grafik tasarım yarışması “Haklar Eşittir Eşitlik Haktır” sözüyle yola çıkan İnsan Haklarına Eşit Erişim Kampanyası’nın bir parçası. Yarışma, başta gençler ve öğrencilerin olmak üzere sanatçıların, tasarımcıların ve konuya ilgi duyan herkesin katılımını bekliyor. Ödül kazanan afişler, kampanya finali olarak tasarlanan Eşit Haklar Festivali’nde izleyici ile paylaşılacaktır.

*Yarışmaya katılacak tasarımlar ırkçılık, din ve inanç ayrımcılığı, cinsiyet ayrımcılığı, engellilere yönelik ayrımcılık, göçmenlere yönelik ayrımcılık, nefret söylemi, dil ayrımcılığı vb. konularda tekli ayrımcılık üzerine eğilebileceği gibi çoklu ayrımcılık içeren konuları da ele alabilir.

**Ana sloganımız “Haklar Eşittir Eşitlik Haktır”.

Bu ana sloganın dışında ayrımcılığın alt başlıklarına yönelik olarak şu sloganları da kullanabilirsiniz:

“Cinsiyetler Farklı Haklar Eşit”,

“İnançlar Farklı Haklar Eşit”,

“Aşklar Farklı Haklar Eşit”,

“Irklar Farklı Haklar Eşit”,

“Bedenler Farklı Haklar Eşit”,

“Renkler Farklı Haklar Eşit”,

“Yaşlar Farklı Haklar Eşit”,

“Diller Farklı haklar Eşit”

NOT: Covit-19 tedbirleri sebebiyle, yarışma başvuru koşullarında yer alan CD ve basılı kopya isteğimizi erteledik. Bu süre zarfında eserlerinizi e-mail üzerinden yollamanız yeterli olacaktır.

Yarışma başvuru koşullarını okumak için

Yarışma başvuru formu için

4 Shares:
You May Also Like
Daha Fazla

“Korona Günlerinde de Ayrımcılık” Çevrimiçi Konferans Başvuruları Başladı!

Eşitlik Forumu olarak, Korona Günlerinde de Ayrımcılık başlığıyla; risk altındaki grupların salgınla mücadele kapsamında insan haklarına eşit erişimde yaşadıkları sorunları, yürürlüğe konan politikaların söz konusu gruplar açısından sonuçlarını ve kapsayıcılık ve eşitliği sağlamaya yönelik önerileri tartışmak üzere çevrimiçi oturumlardan oluşan bir konferans düzenliyoruz.