Yeni Zelanda Cami Saldırısını Öven Ekşi Sözlük Yazarı Tutuklandı

Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan ve 49 kişinin öldürüldüğü saldırıyı Ekşi Sözlük’te övdüğü gerekçesiyle Antalya Alanya’da bir kişi tutuklandı.

Yeni Zelanda’da 15 Mart 2019 günü Christchurch kentinde gerçekleştirilen cami saldırısını övdüğü gerekçesiyle bir Ekşi Sözlük yazarı gözaltına alındı.

Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alınan kişi emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Anadolu Ajansı, tutuklanan kişinin Ekşi Sözlük’te saldırıyla ilgili açılar başlığın altına “Videoyu izleyip keşke Türkiye’ye gelip bu cuma günü camileri temizlese diye iç geçirdim” yazan kullanıcı olduğu öne sürülüyor.

TIKLAYIN – Yeni Zelanda’da Saldırı: 49 Kişi Hayatını Kaybetti

Ekşi Sözlük’ten açıklama: Hesabı kapatıldı

Konuyla ilgili Ekşi Sözlük’ten bir açıklama yapıldı:

“Yeni Zelanda’da camiye saldırı başlığına yazılan kabul edilemez bahse konu entry, birkaç dakika içerisinde fark edilerek aynı dakikalar içerisinde silinmiş, entry’i yazan kullanıcının hesabı ise nefret söylemi sebebiyle kapatılmıştır.”

Christchurch Saldırısı hakkında

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Christchurch kentindeki Hagley Park bölgesinde bulunan iki camiye 15 Mart 209 günü yerel saatle 13:40 civarı Cuma namazı sırasında silahlı saldırganlarca ateş açıldı.

Yeni Zelanda Başbakanı: Silah Yasaları Değişecek

Kendini Brenton Tarrant olarak tanımlayan ve asker üniforması giyen bir kişi saldırıyı canlı olarak yayınladı.

Başlatılan operasyonda biri kadın dört şüphelinin gözaltına alındığı bildirilirken, Avustralya Başbakanı Scott Morrison, gözaltına alınan bir kişinin Avustralya vatandaşı olduğunu açıkladı.

Saldırıda 49 kişiyi öldüren ve 48 kişiyi yaralayan Brenton Tarrant cinayet suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı ve 5 Nisan’a kadar tutuklu kalmasına karar verildi. 

Haberin orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

0 Shares:
You May Also Like
Daha Fazla

“Korona Günlerinde de Ayrımcılık” Çevrimiçi Konferans Başvuruları Başladı!

Eşitlik Forumu olarak, Korona Günlerinde de Ayrımcılık başlığıyla; risk altındaki grupların salgınla mücadele kapsamında insan haklarına eşit erişimde yaşadıkları sorunları, yürürlüğe konan politikaların söz konusu gruplar açısından sonuçlarını ve kapsayıcılık ve eşitliği sağlamaya yönelik önerileri tartışmak üzere çevrimiçi oturumlardan oluşan bir konferans düzenliyoruz.