Erkek Şiddetinin 2018 Grafiği

Erkekler, 2018’de en az 255 kadını, aralarında üç bebeğin de olduğu en az 20 çocuğu ve cinayet sırasında kadınların yanında olan en az 39 erkeği öldürdü.

bianet‘in 1 Ocak 2018 – 31 Aralık 2018 döneminde Türkiye’deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlendiği güncel verilere göre, erkekler, 2018’de en az 255 kadını, aralarında üç bebeğin de olduğu en az 20 çocuğu ve cinayet sırasında kadınların yanında olan en az 39 erkeği öldürdü.

Erkekler, 61 kadına tecavüz etti, 188 kadını taciz etti, aralarında kız çocuklarının da olduğu en az 516 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı.

Erkekler,  347 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Erkekler, 2018’de en az 380 kadını da yaraladı.

Bu cinayetlerin yanı sıra;

Daha önceki yıllarda işlenmiş 10 faili belirlenemeyen kadın cinayetin faili belirlendi.

En az 40 kadının şüpheli bir şekilde öldüğü veya intihar ettiği belirlendi.

Erkekler 18 kadını da öldürmeye teşebbüs etti.

Erkekler, 16 kadını kaçırmaya çalıştı. Kadınların bazılarının yanında çocukları da bulunuyordu. Erkeklerin, çocukları, annelerinden öç almak için kaçırdığı ifade edildi.

Begüm Baki’nin medya taramasını yaptığı ve Evrim Kepenek’in hazırladığı erkek şiddeti çetelesinin afişlerini ve videosunu MYRA Ajans hazırladı.

0 Shares:
You May Also Like
Daha Fazla

“Korona Günlerinde de Ayrımcılık” Çevrimiçi Konferans Başvuruları Başladı!

Eşitlik Forumu olarak, Korona Günlerinde de Ayrımcılık başlığıyla; risk altındaki grupların salgınla mücadele kapsamında insan haklarına eşit erişimde yaşadıkları sorunları, yürürlüğe konan politikaların söz konusu gruplar açısından sonuçlarını ve kapsayıcılık ve eşitliği sağlamaya yönelik önerileri tartışmak üzere çevrimiçi oturumlardan oluşan bir konferans düzenliyoruz.