‘İnsan hakları’nda seçicilik: Trans kadınların ayrımcılık başvurusuna ret

Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu (TİHEK), cinsiyet kimliğine ayrımcılık yapıldığı yönündeki başvuruyu kabul etmedi.

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 10 Ağustos 2018’de derneğin yönetim kurulu üyesi iki trans kadının, Ankara’daki bir otele rezervasyonları olmasına rağmen trans kimlikleri gerekçe gösterilerek alınmadığını kaydetti.

Dernek, iki kadının daha sonra çeşitli nedenler sunularak otele girişlerinin engellendiğini de dile getirdi. Pembe Hayat, daha sonra ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla konuyu TİHEK’e taşıdı. İki trans kadının otele alınamasının, ‘Eşitlik İlkesi ve Ayrımcılık Yasağı’ kapsamında olduğu aktarıldı.

Derneğin yazılı açıklamasına göre TİHEK, 16 Ocak tarihli yazısında Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’nun 3’üncü maddesine değindi.

Kurum, yasak kapsamında ırk, renk, dil, din, inanç, mezhep, felsefi ve siyasi görüş ve cinsiyet gibi temellerin ayrımcılık oluşturduğunu dile getirdi. TİHEK, cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılığın bu kapsam içerisine giremeyeceğini belirtti. Bu nedenle başvuru kabul edilmedi.

Derneğin avukatı Emrah Şahin, TİHEK’in Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri ve Anayasa’yı hiçe saydığını savunarak “Ayrımcılıkla ilgili tüm şikayetleri kabul etmemesi, her şeyden öte bir devlet kurumunun tüm vatandaşlarına eşit davranma yükümlülüğüne aykırıdır” ifadelerini kullandı.

Haberin orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

0 Shares:
You May Also Like
Daha Fazla

“Korona Günlerinde de Ayrımcılık” Çevrimiçi Konferans Başvuruları Başladı!

Eşitlik Forumu olarak, Korona Günlerinde de Ayrımcılık başlığıyla; risk altındaki grupların salgınla mücadele kapsamında insan haklarına eşit erişimde yaşadıkları sorunları, yürürlüğe konan politikaların söz konusu gruplar açısından sonuçlarını ve kapsayıcılık ve eşitliği sağlamaya yönelik önerileri tartışmak üzere çevrimiçi oturumlardan oluşan bir konferans düzenliyoruz.