Adana Valiliği’nden Kürt Tiyatrosuna Yasaklama

Adana Valiliği, HDP Adana İl Örgütü tarafından organize edilen Kürt Tiyatro Günleri’ni yasakladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü tarafından organize edilen Kürt Tiyatro Günleri Adana Valiliği tarafından kamu güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle yasaklandı.

10-13 Şubat tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan etkinlikte Amed Şehir Tiyatrosu’nun Tartuffe, Teatra Jiyana Nu’nun Tenê Ez ve Tiyatro Mencel’in Kozik  adlı oyunları oynanacaktı. Konuya ilişkin Adana, İstanbul, Diyarbakır ve Van’da eş zamanlı basın açıklaması yapıldı.

Amed Şehir Tiyatrosu’ndaki basın açıklamasını tiyatro oyuncusu Özcan Ateş yaptı. Ateş, “Biz bugün Adana’da Yaşar Kemal Sahnesi’nde Moliere’nin Tartuffe adlı oyununu sahneleyecektik. Şu anda sahnede olmamız gerekirken basın açıklaması yapmak zorundayız” diyerek sözlerine başladı. HDP Adana İl Örgütü tarafından 10-13 Şubat tarihleri arasında organize edilen Kürtçe Tiyatro Günleri’nin yasaklandığını söyleyen Ateş, söyle devam etti: “Hem de binlerce Kürdün yaşadığı bir kent olan Adana’da. Adana Valiliği “il sınırları içinde huzur ve güvenliğin kişi dokunulmazlığının ve kamu esenliğinin sağlanması için tedbir almak üzere” oyunlarımızın oynanmasını engellemiş.  Buna şaşırdık mı? Elbette hayır.” 

Örtülü sansür uygulanıyor

2 yılı aşkın bir süredir adı konulmamış bir yasaklamanın varlığından söz eden Ateş, “Örtülü bir sansür uygulanıyor Kürt tiyatrosuna. Hatta sadece Kürt tiyatrosuna değil tüm alternatif sanat üreticilerine karşı negatif bir tutum var. Kendinden olmayanı yaşatmama ve yoksayma eğilimi devam ediyor. KHK ile kapatılan İzmir Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Nazlı Masatçı’nın tutuklanmasına varana dek süren bir tutumdan söz ediyoruz.” dedi. 

“Kendini muhalif olarak tanımlayan çevrelerin bile ölü taklidi yaptığı bir dönemden geçiyoruz.” şeklinde konuşan Ateş,  “İstanbul’da CHP’li belediyeler salon vermiyor. Hangi tarihte olursa olsun “yasak” demiyorlar ama bir şekilde bitmeyen mazeretleri var. İnsanların kendi dilinde ve kültüründe etkinlik düzenlemesi teşvik edilmesi gerekirken yasaklanıyor. Moliere’in, Brecht’in oyunları Kürtçe oynanınca daha mı tehlikeli oluyor? Yoksa etkinliği HDP düzenlediği için mi yasaklanıyor? Ve ne yazık ki bu sorularımız halen yanıt beklemeye devam ediyor”şeklinde sözlerini tamamladı. (BD/HA)

Bircan Değirmenci

İstanbul – BİA Haber Merkez

1 Shares:
You May Also Like
Daha Fazla

“Korona Günlerinde de Ayrımcılık” Çevrimiçi Konferans Başvuruları Başladı!

Eşitlik Forumu olarak, Korona Günlerinde de Ayrımcılık başlığıyla; risk altındaki grupların salgınla mücadele kapsamında insan haklarına eşit erişimde yaşadıkları sorunları, yürürlüğe konan politikaların söz konusu gruplar açısından sonuçlarını ve kapsayıcılık ve eşitliği sağlamaya yönelik önerileri tartışmak üzere çevrimiçi oturumlardan oluşan bir konferans düzenliyoruz.