Hak Temelli Habercilik Yarışmasına Başvurular Başladı!

Eşitlikçi haberciliğin önemini vurgulamak ve yaşadıkları bölgelerdeki insan hakları ihlalleri ile ayrımcılık vakalarını haber yapan yerel gazetecileri cesaretlendirebilmek adına, Hak Temelli Habercilik Yarışması düzenliyoruz !

Yarışmaya katılım için çeşitlilik, dahiliyet ve ayrımcılık üzerine hazırlanmış yeni haberlerin sunulması beklenmektedir. Yarışmaya katılan yerel gazetecilerin haberleri arasından 5 tanesi, 3 kişilik bağımsız jüri tarafından seçilecek ve ödüllendirilecektir. Dilin kullanımı, kapsayıcılık, kapsamlılık ve bölgesel temsil gibi kriterler üzerinden haberler dikkate alınacaktır. Hak Temelli Yarışması’nın sonucunda seçilen habercilere “Ayrımcılıkla Mücadele Ödül Gecesi”nde yine ayrımcılık karşıtı eşitlik teması ile düzenlenen Kısa Film Yarışması ve Grafik Tasarımı Yarışması kazananları ile birlikte ödülleri verilecektir.

Haberlerin bağımsız jüri tarafından değerlendirilmesinin ardından, hak temelli bakış açısı ile haber yaparak meslek hayatlarını sürdürmelerini teşvik etmek adına seçilen beş haberi hazırlayan her gazeteciye 750 Euro destekte bulunulacaktır.

Bağımsız jüride ise Gökçer Tahincioğlu, Pakrat Estukyan ve Ülkü Doğanay yer alıyor.

Yarışmaya yayınlanmış veya yayınlanmamış haberleriniz ile başvurabilirsiniz. Eğer yarışmaya daa önce yayınlanmış bir haber ile başvuru yapılacaksa (yerel ve ulusal basılı gazetelerde, internet haberciliğinde) haberin 2018 yılı içinde yayınlanmış olması gerekmektedir. Başvurularda kelime/vuruş sınırı bulunmamaktadır. Bununla birlikte video haberler değerlendirmenin eşit yapılması için kabul edilmeyecektir. Fakat ayrımcılık temasında video haberlere sahipseniz yaygınlaştırmaktan ve desteklemekten memnuniyet duyarız.

*Haberleri “Haber Yarışması Başvuru” konusu ile Word formatında, [email protected] adresine iletişim bilgileriniz ile birlikte göndermenizi rica ediyoruz.

Son başvuru tarihi: 30 Temmuz 2019

0 Shares:
3 comments

Yorumlar kapalı.

You May Also Like
Daha Fazla

“Korona Günlerinde de Ayrımcılık” Çevrimiçi Konferans Başvuruları Başladı!

Eşitlik Forumu olarak, Korona Günlerinde de Ayrımcılık başlığıyla; risk altındaki grupların salgınla mücadele kapsamında insan haklarına eşit erişimde yaşadıkları sorunları, yürürlüğe konan politikaların söz konusu gruplar açısından sonuçlarını ve kapsayıcılık ve eşitliği sağlamaya yönelik önerileri tartışmak üzere çevrimiçi oturumlardan oluşan bir konferans düzenliyoruz.